Awards

Home » UIL Robotics » Awards

2019 UIL AWARDS

UIL Robotics State Champions – FIRST Division: FTC 5A-6A, FTC 1A-4A, FRC

UIL Robotics State Finalists – FIRST Division: FTC 5A-6A, FTC 1A-4A, FRC

Team Spirit Award: FTC 5A-6A, FTC 1A-4A
The Team Spirit Award is presented to the team that best demonstrates team identity, enthusiasm, and good sportsmanship.

Robot Design Award: FTC 5A-6A, FTC 1A-4A
The Robot Design Award is presented to the team that best integrates robust engineering, functionality, and aesthetics in their robot.

Robot Innovation Award: FTC 5A-6A, FTC 1A-4A
The Robot Innovation Award is presented to the team that best demonstrates innovative “out of the box” thinking through the implementation of an innovative solution to the game. The innovative element may be the robot as a whole or a specific robot component, and may be either a physical element or a software element such as a control algorithm.

2019 UIL AWARD Winners

FIRST TECH CHALLENGE 1A-4A DIVISION

  • UIL Robotics State Champion – FIRST Division:
    • 14238 – Robo Lions, Livingston H S, Livingston, TX
    • 11164 – Disruptive Technologies, Spring Hill H S, Longview, TX
    • 13755 – Robocat, Dimmitt H S, Dimmitt, TX
  • UIL Robotics State Runner-Up – FIRST Division:
    • 12645 – Nimbus, Ferris H S, Ferris, TX
    • 9778 – Robotic Chinchillas, Kelton School, Wheeler, TX
    • 8406 – Filthy Horde, Hughes Springs H S, Hughes Springs, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Team Spirit Award:
    • 13755 – Robocat, Dimmitt H S, Dimmitt, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Robot Design Award:
    • 9778 – Robotic Chinchillas, Kelton School, Wheeler, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Robot Innovation Award:
    • 13886 – Decepticats, Bay City H S, Bay City, TX

FIRST TECH CHALLENGE 5A-6A DIVISION

  • UIL Robotics State Champion – FIRST Division:
    • 9048 – Philobots, Westlake H S, Austin, TX
    • 7161 – ViperBots Hydra, Vandegrift H S, Austin, TX
    • 7797 – Victorian Voltage, Vista Ridge H S, Cedar Park, TX
  • UIL Robotics State Runner-Up – FIRST Division:
    • 9362 – Samurai Robotics, Lee H S, Midland, TX
    • 8130 – Lamar Vikings, Lamar H S, Arlington, TX
    • 12032 – RoboSpartans, Pebble Hills H S, El Paso, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Team Spirit Award:
    • 10753 – G3, East Early College H S, Houston, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Robot Design Award:
    • 9362 – Samurai Robotics, Lee H S, Midland, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Robot Innovation Award:
    • 7161 – ViperBots Hydra, Vandegrift H S, Austin, TX

2018 UIL AWARDS

UIL Robotics State Champions – FIRST Division: FTC 5A-6A, FTC 1A-4A, FRC

UIL Robotics State Finalists – FIRST Division: FTC 5A-6A, FTC 1A-4A, FRC

Team Spirit Award: FTC 5A-6A, FTC 1A-4A, FRC
The Team Spirit Award is presented to the team that best demonstrates team identity, enthusiasm, and good sportsmanship.

Robot Design Award: FTC 5A-6A, FTC 1A-4A, FRC
The Robot Design Award is presented to the team that best integrates robust engineering, functionality, and aesthetics in their robot.

Robot Innovation Award: FTC 5A-6A, FTC 1A-4A, FRC
The Robot Innovation Award is presented to the team that best demonstrates innovative “out of the box” thinking through the implementation of an innovative solution to the game. The innovative element may be the robot as a whole or a specific robot component, and may be either a physical element or a software element such as a control algorithm.

 

2018 UIL AWARD Winners

FIRST Tech Challenge 5A-6A Division

  • UIL Robotics State Champion – FIRST Division:
    • 7797 – Victorian Voltage, Vista Ridge H S, Cedar Park, TX
    • 13805 – Roboto Muchachos, Lee H S, Midland, TX
    • 12392 – Zeus, McAllen H S, McAllen, TX
  • UIL Robotics State Runner-Up – FIRST Division:
    • 7161 – ViperBots Hydra, Vandegrift H S, Austin, TX
    • 12401 – Patriot Engineering, Veterans Memorial H S, Mission, TX
    • 12978 – Panther Robotics, Caney Creek H S, Conroe, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Team Spirit Award:
    • 7161 – ViperBots Hydra, Vandegrift H S, Austin, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Robot Design Award:
    • 7797 – Victorian Voltage, Vista Ridge H S, Cedar Park, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Robot Innovation Award:
    • 9071 – Team Scorpion, Plainview H S, Plainview, TX

FIRST Tech Challenge 1A-4A Division

  • UIL Robotics State Champion – FIRST Division:
    • 13755 – Robocat, Dimmitt H S, Dimmitt, TX
    • 9778 – Robotic Chinchillas, Kelton School, Wheeler, TX
    • 10005 – Blood Sweat and Gears, Hart Jr-Sr H S, Hart, TX
  • UIL Robotics State Runner-Up – FIRST Division:
    • 10973 – Retro Dogs, Somerset H S, Somerset, TX
    • 2927 – Cold Steel, Harmony School of Innovation, Waco, TX
    • 5891 – Redneck Engineering, Crowell H S, Crowell, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Team Spirit Award:
    • 5681 – Robo Pirates, Lytle H S, Lytle, Texas
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Robot Design Award:
    • 9778 – Robotic Chinchillas, Kelton School, Wheeler, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Robot Innovation Award:
    • 3296 – Bots in Blue, Stacey Jr/Sr H S, JBSA Lackland, TX

FIRST Robotics Competition

  • UIL Robotics State Champion – FIRST Division:
    • 118 – Robonauts, Clear Creek High School, League City, TX
    • 3310 – Black Hawk Robotics, Rockwall-Heath H S, Heath, TX
    • 5427 – Steel Talons, Tompkins High School, Katy, TX
  • UIL Robotics State Runner-Up – FIRST Division:
    • 148 – Robowranglers, Greenville High School, Greenville, TX
    • 3005 – RoboChargers, Conrad HS, Dallas, TX
    • 4639 – The RoboSpartans, Seven Lakes HS, Katy, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Team Spirit Award:
    • 5427 – Steel Talons, Tompkins High School, Katy, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Robot Design Award:
    • 4587 – Jersey Voltage, Jersey Village High School, Jersey Village, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Robot Innovation Award:
    • 624 – CRyptonite, Cinco Ranch High School, Katy, TX

 

2017 UIL AWARD Winners

FIRST Tech Challenge 5A-6A Division

  • UIL Robotics State Champion – FIRST Division:
    • 9048 – Philobots, Westlake H S, Austin, TX
    • 6990 – Static Void, Vista Ridge H S, Cedar Park, TX
    • 8811 – Robo*Bison Amistad, Sunset H S, Dallas, TX
  • UIL Robotics State Runner-Up – FIRST Division:
    • 7161 – ViperBots Hydra, Vandegrift H S, Austin, TX
    • 6299 – ViperBots Quad X, Vandegrift H S, Austin, TX
    • 6209 – ViperBots Venom, Vandegrift H S, Austin, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Robot Design Award:
    • 9048 – Philobots, Westlake H S, Austin, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Robot Innovation Award:
    • 6566 – The Circuit Breakers, Aledo H S, Aledo, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Team Spirit Award:
    • 12456 – BIG RED, Dulles H S, Sugarland, TX

FIRST TECH CHALLENGE 1A-4A DIVISION

  • UIL Robotics State Champion – FIRST Division:
    • 9778 – Robot Chinchillas, Kelton School, Wheeler, TX
    • 11986 – Robo Alliance, Bushland HS, Bushland, TX
  • UIL Robotics State Runner-Up – FIRST Division:
    • 2927 – Cold Steel, Harmony Science Academy, Waco, TX
    • 10302 – Robohorns, Marfa Junior/Senior HS, Marfa, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Robot Design Award:
    • 4641 – RoboSharks, Palacios HS, Palacios, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Robot Innovation Award:
    • 9778 – Robot Chinchillas, Kelton School, Wheeler, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Team Spirit Award:
    • 11826 – Bionic Sharks, Palacios HS, Palacios, TX

FIRST Robotics Competition

  • UIL Robotics State Champion – FIRST Division:
    • 118 – Robonauts, Clear Creek ISD, League City, TX
    • 3310 – Black Hawk Robotics, Rockwall-Heath H S, Heath, TX
    • 6547 – Flaming Metal Robotics, Magnolia West H S, Magnolia, TX
  • UIL Robotics State Runner-Up – FIRST Division:
    • 148 – Robowranglers, Greenville H S, Greenville, TX
    • 1477 – Texas Torque, College Park H S, Conroe, TX
    • 5417 – Eagle Robotics, Allen H S, Allen, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Robot Design Award:
    • 3310 – Black Hawk Robotics, Rockwall-Heath H S, Heath, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Robot Innovation Award:
    • 118 – Robonauts, Clear Creek ISD, League City, TX
  • UIL Robotics State Championship – FIRST Division – Team Spirit Award:
    • 6547 – Flaming Metal Robotics, Magnolia West H S, Magnolia, TX