Latest Updates

Alamo Regional Championship Winners!

Alamo FIRST congratulates the winners of our FIRST Tech Challenge Regional Championship and FIRST LEGO League East & West Division Regional Championships!

FIRST Tech Challenge Regional Championship

Feb. 23rd – 25th, 2017

Veteran’s Memorial High School

Teams Advancing to the South Super Regional Championship

  1. Inspire Award 6299 ViperBots QuadX
  2. Winning Alliance Captain 11549 Rhomans
  3. Inspire Award 2nd 9829 MAKbots
  4. Winning Alliance, 1st pick 9048 Philobots
  5. Winning Alliance, 2nd pick 6990 Static Void
  6. Finalist Alliance Captain 8886 Saber Robotics
  7. Connect Award 9875 LASA MurPHy
  8. Rockwell Collins Innovate 7161 ViperBots Hydra
  9. Finalist Alliance, 2nd pick 8815 Iron Eagles Silverbolt
  10. PTC Design Award 7079 Faltech
  11. Motivate Award 5998 LASA Ultra Violet
  12. Highest Ranked (Kane) 4902 Team CHAOS
  13. Highest Ranked (Naylor) 6209 ViperBots Venom

 

Award Winners

  1. Inspire Award 1st Place 6299 ViperBots QuadX
  2. Inspire Award 2nd Place 9829 MAKbots
  3. Inspire Award 3rd  Place 9048 Philobots
  4. Think Award 9829 MAKbots
  5. Connect Award 9875 LASA MurPHy
  6. Rockwell Collins Innovate Award 7161 ViperBots Hydra
  7. PTC Design Award 7079 Faltech
  8. Motivate Award 5998 LASA Ultra Violet
  9. Control Award 8886 Saber Robotics
  10. Judges Award 11090 Chaos Monkeyz
  11. Compass Award 9048 Philobots – see Award Video
  12. Promote Award 7789 BeachBots – see Award Video

 

FIRST LEGO League Regional Championship – East Division

March 11th, 2017

Metzger Middle School

  1. Champion’s 1st Place: 19117 Animal Crackers (Judson MS) Advancing to World Festival!
  2. Champion’s 2nd Place: 2203 Dracheneers (New Braunfels)
  3. Champion’s 3rd Place: 13336 Pet-Nologists (Tex Hill MS)
  4. Robot Performance Award: 19117 Animal Crackers (Judson MS)
  5. Project – Research Award: 2205 WSE Unicorn Robotics (Walnut Springs El)
  6. Project – Presentation Award: 19115 Cattlestrophic Girls (Judson MS)
  7. Project – Innovative Solution Award: 19116 Panda-monium (Judson MS)
  8. Project – Judges Award – “Grit”: 29850 Cotton Candy (Bellaire El)
  9. Robot Design – Mechanical Design Award: 19118 Steminators (Judson MS)
  10. Robot Design – Strategy & Innovation Award: 13300 Manatee Maniacs (San Antonio Country Day School)
  11. Robot Design – Programming Award: 30120 Cyber Nerds (Cibolo Green)
  12. Robot Design – Judges Award – “Spirit”: 30119 Elm Creek (Elm Creek El)
  13. Core Values – Gracious Professionalism Award: 28013 V. R. Vests (Vinyard Ranch El)
  14. Core Values – Teamwork Award: 8179 Frogz (Schulze El)
  15. Core Values – Inspiration Award: 20512 Shark Heroes/Tiger Robotics 1 (Morrill El)
  16. Core Values – Judges Award – “Rising Star”: 26215 Incarnate Word Academy ML Team #2 (Incarnate Word Academy)
  17. Outstanding Volunteer Award: Deborah Rice, Judson ISD

 

Invited to Alamo Play-Offs:

  1. 2203 Dracheneers (New Braunfels)
  2. 13336 Pet-Nologists (Tex Hill MS)
  3. 11955 Bee Bots (Vineyard Ranch El)
  4. 20512 Shark Heroes/Tiger Robotics 1 (Morrill El)
  5. 13209 Wild Cats (Gregory-Portland JH)
  6. 25289 Unibots (Cibolo Valley El)

 

FIRST LEGO League Regional Championship – West Division

March 12th, 2017

Metzger Middle School

  1. Champion’s 1st Place: 14123 Fellowship of the Robot (Kerrville 4-H) Advancing to World Festival!
  2. Champion’s 2nd Place: 10733 TMI Pink Panthers (TMI – The Episcopal School of Texas)
  3. Champion’s 3rd Place: 27252 Predatechs (Harmony Science Academy Laredo)
  4. Robot Performance Award: 27252 Predatechs (Harmony Science Academy Laredo)
  5. Project – Research Award: 10734 TMI Rowdy Robots (TMI – The Episcopal School of Texas)
  6. Project – Presentation Award: 1536 Team Infinity (San Antonio Academy of Texas)
  7. Project – Innovative Solution Award: 1535 RoBuccaneers (San Antonio Academy of Texas)
  8. Project – Judges Award – “They Did it Their Way”: 20591 Lewis (Lewis Es)
  9. Robot Design – Mechanical Design Award: 15714 LEGO Maniacs (Community Group)
  10. Robot Design – Strategy & Innovation Award: 29667 Roadkill Robot/Bridges of Life (Ross MS)
  11. Robot Design – Programming Award: 16510 SparTechs (Harmony Science Academy Laredo)
  12. Robot Design – Judges Award – “Stinging Spirit”: 29567 Vale Stinging Sharks (Vale MS)
  13. Core Values – Gracious Professionalism Award: 28146 Optimus Primates (Rising Scholars Academy of South Texas)
  14. Core Values – Teamwork Award: 29379 Enginerds (St. Joseph Catholic School)
  15. Core Values – Inspiration Award: 20677 Beast Mode (Rising Scholars Academy of South Texas)
  16. Core Values – Judges Award – “John Wayne True Grit”: 19461 PeaceBots (The Circle School)

 

Invited to Alamo Play-Offs:

  1. 10733 TMI Pink Panthers (TMI – The Episcopal School of Texas)
  2. 27252 Predatechs (Harmony Science Academy Laredo)
  3. 15714 LEGO Maniacs (Community Group)
  4. 27251 The SWAT BOTS (Harmony Science Academy Laredo)
  5. 662 Alkek Achievers (Alkek El)
  6. 28809 Kap’n Krunch n’ the Cereal Killers 2 (Armando Cuellar MS)

 

FIRST LEGO League Global Innovation Award Nominee:

1535 RoBuccaneers (San Antonio Academy of Texas)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *